Kõdu ja äng, pitsikene, võib-olla ehk Dama Bruna 2011

Tootja: LoverBeer
Stiil: Flanders Oud Bruin
Kangus: 6.5%
Vaata lähemalt: Untappd / Ratebeer

Ühtepidi on LoverBeer pruulikoda, tänu kellele mul üldse seesugune väärastunud hapuõllede armastus tekkis. Nad ajavad väga kindlalt oma rada ja üldiselt pettumuse osaliseks saama ei pea. Või tegelikult, kui nad möödunud kevadel TCBW raames Eestisse jõudsid, siis oli ikka pettumus - enamik nende õllesid olid üsna toored ja atsetooniküllased. Äkki järgmisel korral on parem kohtumine. Seni naudin oma varakambris asetsevaid LoverBeeri jääke. Ei kurda. Aga see selleks. Jätkame.

Pruun daam kuulub sedasorti õllede sekka, mida ma hellitavalt kutsun "karbosähvatuseks". Pudelist klaasi valades tekib õlle peale üsna tugev ja tihedamulliline tumepruun pea, mis hapnikuga kokku puutudes reageerib üsna tormiliselt ning suure vilisemise ja kihisemise saatel kaob teab kuhu. Järele jääb vaikus ja põhjatu tumedus.

Lõhn on esmalt isegi tagasihoidlik ning ega nina ei oskagi millestki kinni püüda. Temperatuuri tõustes kerkib siiski esile üsnagi tugev marjane aroom. Valdavalt küpsed tumedad kirsid ja jõhvikad. Tagaplaanil settivad sellised mõnusad värsked, fekaalide ja higiga kui metsatihnikus nukralt otsa saanud parmude verega kaetud metsikud vaarikad. Superarmas vanilje. Kasvav tanniinisus, mis puhub kui leebe tuul ja laulab, aina laulab.

Hapuõlle kohta on siin keskmisest rohkem tunda linnaselist keha. Alguses tõuseb esile selletõttu mõnevõrra magusam lõuend. Marjasus kasvab, pinged kasvavad. Piimhappebakteri kultuuride tööpõld on ilmne - oivaline helisev laktohapukus. Bretti banaalne sõnnikuhunnik ja täis pihud. Hapukirsid ja oivalised tumedad viinamarjad - elementaarne Mr. Watson. Iga lonks toob selginemise aina lähemale. Magus ja hapu. Hapu ja magus. Õunad! Tanniinid on võimsad ja teritavad hambaid, kuid lõpuks toovad võidu koju. Kaksteist kuud vaadis on vägagi evidentne. Pöörane maailm, kus kohtuvad kalvados ja Montalcino. Veinibrändilik pikk ja pinniv kuiv pikk lõpp. Hullumaja.

Eelnevad postitused:

comments powered by Disqus