Ära süüdista mind selles, et herilased ära sõid su puuviljad ja uhkuse ehk Blimey!

Tootja: Vaat
Stiil: Imperial IPA
Kangus: 7.5%
Vaata lähemalt: Untappd / Ratebeer

Kui vaadikad välja hõikasid, et nad pruulivad nüüd eriti suurte apelsinide ja egoga New England stiilis humalapommi, siis ma olin suhteliselt äraütleval seisukohal, et kas keegi suudab mind üldse kõigutada humalatega - mõningane teiselpool ookeanit viibimine ja olemine tegi need tajud üsna katki ja tõstsid standardid ulmekõrgeks. Suurem osa kohalikke humalakokteile jätavad viimasel ajal pigem emotsioonituks ja ei suuda millegi väga uuega üllatada. Erandeid on, aga pigem üksikud. Arvestades, kuidas Pühaste peale oma pruulikoja avamist täiustatud Humalakoja ja Mosaiikiga lajatas - mõlemad on minu arvates Eesti kui selle regiooni ühed tippõlled omas stiilis -, siis mustlastena tegi Vaat ainuõige otsuse pruulikoja valimisel, säärase meistriteose sepistamiseks ja ajaloo maitseannaalidesse jäädvustamiseks.

Nonii nonii nonii, vaata mind, vaata vaata vaata mind! Pilvepadjane beežikas nurruv kississilmne vahusammas kerkib ja kerkib. Vahest jääb lausa tunne, et külla on tulnud varjuteater ja mängib oma järjekordset koerustükki. Žanriomane säravoranž tummine hägusus on täitsa olemas kui tajutav. Kohati ujuvad seal isegi pea alaspidi ja ilma apraatuseta humalased tuukrid, otsides väljapääsu sellest armuta vahusest tormist.

Pean tõdema, et esiteks lööb ninna isegi selline üsna karvane-seebine-pärmine element, mis õnneks pärmi settimisel ja õllel hingata laskmisel taandub juba palju meeldivamaks lõhnatervikuks. Esimese vägeva lainena lööb vastu vahtimist matsakas greipi ja sidrunikoore aevastama panev teravus ja värskendav spekter. Suurte apelsinide osas ei valetatud. Kas sul on piisavalt suured apelsinid, et nautida neid suuri apelsine? Värskelt pressitud apelsinimahl. Keegi jõudis seda õlut juba hellitlevalt troopiliselt humalasmuutiks nimetada. Ei saa vastu vaielda. Selline hommikune vitamiinides pakatav mango-bannaani-ananassi-pirni smuutikokteil, kuhu on ilmselt natukene eksinud ka karusmarju kui mesiselt küpseid murakaid. Joovastav aroom. Ja pärmi vürtsikus on lausa lummav, eriti lõhnas. Kriibib ja kriibib. Nurrun.

Arvestades seda naeruväärset kogust (30g/l!) humalaid, siis maitse on ikka väga malbe. Lausa malbemast malbem. Nagu luristaks läbi kõrre sulnist mango-papaia-mandariini-apelsini püreed. Ja taustal laulab Sulo lõunamaa neidudest. Aga keda me lollitame. See vaigusus. Männiokkad üle mõistuse. Oled küll ju oma elus piisavalt värskeid lehise võrsikuid noppinud ja suhu pistnud? Võib-olla oled lihtsalt alla mõistuse mees. Üle mõistuse pole ju raske hüpata, kui mõistusel pole suurt väärtust. Nagu pole kokku hoitud humalate pealt, siis ilmselt on sama lugu linnastegagi - tugev linnaseline keha. Arvestades kangust, siis ikka väga palju keha. Jahune saluut kuivatatud virsiku- ja papaiatükkidega. Pikk vürtsine ja iirisene veniv lõppmaitse.

Löögem mind risti!

Eelnevad postitused:

comments powered by Disqus