Vihakõne veinivaadis jumalaga ehk Odensholm BA

Tootja: Põhjala / Lervig
Stiil: Imperial Porter
Kangus: 9.0%
Vaata lähemalt: Untappd / Ratebeer

Ilma Põhjalata ei saa ma tänagi rahus olla. Nimelt nende Lervigiga kahasse pruulitud esimene vaadihoidis. Ja ühtlasi vist ka Põhjala esimene ametlik koostööpruul (põhiõlle ise ja see vaadikas)? Põhjaks on täidlane rukkiporter Odensholm, mis pisteti mõneks ajaks seisma Pinot Noir vaatidesse. Tänaseks päevaks on sellest õllest igati huvitav kooslus välja küpsenud. Mingisugune infektsioon on küll pudelitesse vaadist sisse pugenud, ent vahepealsest lõhna- ja maitseläbust on asjad tunduvalt terviklikumaks arenenud, kuigi pudeli sisu tahab jätkuvalt lae alla sooja pugeda.

Õlu, ma saan aru, et sul oli raske öö. Mine kammi vähemalt oma vaht enne ära, kui tuled minu ette kekslema. Ära karju ja hüppa õnnest lakke, et sa viimaks pudelist välja saad. Mine nüüd vaikselt klaasi ja oota kuni ma sinu jaoks oma huuled paotan. Kokkuvõtvalt moodustub tumepruuni õlle najale üks väga kammimata ja tahumatu pahamaks vahtu, mis üritab igal võimalikul moel ja hetkel klaasist välja ronida.

Sa veinine nätakas ja tammepuidune parkinud kuivus. Ninna lööb tõsise hoobiga marjane - jõhvikad ja punasõstrad - hukatus, mis kulgeb mööda lodevuse alleed koos raskelt šokolaadise ja röstise ninatargast professoriga. Piimased udarad ja laktoosises helluses sätendav vunts - too keldrisügavustest välja hallitanud moospurk ja nuusuta kui maitse. Toored sarapuupähklid veerevad mööda suulage ning mõtisklevad tanniinise gravitatsiooni üle. Sügav hukatus ja segadus. Ninakarvad tantsivad ladina rütmide saatel ning kummarduvad igavese siesta päikese varvastele, et anda suud küpsetele õuntele ja kirssidele, mis on nii värskendavad ja toitvad.

Veinivaadiga ilmselt koonerdatud ei ole, sest iga kui viimne lonks meenutab seda, et kuule, kas sul ikka oli meeles poest veini osta. Massiivselt veinine ja marjane. Siidjas olemus. Huvitaval kombel mitte liiga hapu, sest tugev tšilli-kakaošokolaadine mõrkjas nüanss silub oma rasvase tekstuuriga veini paku alla ning ei lase sel liialt karjuda. Teisalt kumab tanniinise keerukuse alt väga hästi läbi viinamarjane mahlane vürtsikus kui mõningane sulfitite ülemvõimu puänt. Keele peale jääb lõppmaitse helisema samuti selline tasane ja muhelev karamelline ja kommine element, mis paneb sellele hullumeelsusele ideaalselt punkti lõppu. Hoolimata oma algsest perutamisest on karboniseeritus pigem keskmine ning keha tugevus jääb umbes sama orientiiri juurde.

Šokolaadikook.

Eelnevad postitused:

comments powered by Disqus